یكی از متداول ترین سئوالات جغرافیایی این است كه "واقعا چند كشور در جهان وجود دارد؟" .ارقام متعددی بسته به نوع منابع ارائه می گردد. تقریبا بهترین جواب این است كه بگویید 195 كشور در جهان وجود دارد.

سازمان ملل متحد...

سازمان ملل متحد دارای 192 عضو است . گاها از این رقم به عنوان تعداد كشور های جهان نام برده می شود. اگرچه این تعداد تقریبا بیانگر اكثریت كشور های جهان است ولی با این همه هنوز دو كشور مستقل به رسمیت شناخته شده  و جود دارد كه عضو سازمان ملل نیستند :" واتیكان " و" كوزوو ". بنابر این رقم 192 نشان دهنده تمامی كشور های جهان نیست.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریكا ...

این وزارتخانه 194 كشور را در كل جهان به رسمیت می شناسد . این 194 كشور در لیست كشورهای به رسمیت شناخته شده در سایت وزارت امور خارجه آورده شده است . وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریكا كشور تایوان را به عنوان یك كشور به رسمیت نمی شناسد ، اگر جه عملا یك كشور مستقل محسوب می گردد. بنا به برخی مسایل سیاسی بسیاری از مجامع بین المللی نیز این كشور را به رسمیت نشناخته اند.

تایوان تا سال 1971 عملا یك عضو رسمی سازمان ملل و حتی شورای امنیت بود ، اما در این سال چین كمونیست جای این كشور را در سازمان ملل گرفت . تایوان از آن زمان تمامی تلاش خود را برای به رسمیت شناخته شدن توسط مجامع بین المللی و كشور ها بكار گرفته است ولی چین مصرا مدعی است كه تایوان تنها یكی از استان های چین می باشد .

بنابراین....

بهترین پاسخ برای این سئوال كه چند كشور در جهان وجود دارد همان 195 كشور است ...

با این همه.....

تعدادی از سرزمین ها و مستعمرات در برخی مواقع به غلط كشور نامیده می شوند. این ها غالبا سرزمین هایی هستند كه توسط دیگر كشورها اداره می شوند. سرزمین هایی كه به غلط كشور نامیده می شوند عبارتند از : پورتوریكو، برمودا، گرینلند، صحرای غربی و حتی مناطق بریتانیای كبیر (همچون ایرلند شمالی ، اسكاتلند ، ولز و انگلند ) . فلسطین نیز به علت اشغال توسط رژیم اشغالگر قدس نمی تواند کشوری مستقل نامیده شود.